- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 101000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176023323 |

