- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| O.D. | 100 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Dynamic Load Rating | 101000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| I.D. | 55 mm |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176023323 |

