- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 64000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| I.D. | 50 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 73500 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 90 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 1.278 LB |
| EAN or UPC | 29176071256 |

