- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 73500 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 64000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.278 LB |
| EAN or UPC | 29176071256 |

