- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 183000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 100 mm |
| Static Load Rating [Max] | 217000 N |
| O.D. | 180 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 7.409 LB |
| EAN or UPC | 29176033513 |

