- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 217000 N |
| I.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 180 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 183000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 7.409 LB |
| EAN or UPC | 29176033513 |

