- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033780 |

