- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 45 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| O.D. | 85 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033780 |

