- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 85 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033773 |

