- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 45 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Static Load Rating [Max] | 68000 N |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Weight | 1.175 LB |
| EAN or UPC | 29176033773 |

