- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| I.D. | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 76000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| O.D. | 85 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 84500 N |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.182 LB |
| EAN or UPC | 29176023316 |

