- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 76000 N |
| Static Load Rating [Max] | 84500 N |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 45 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| O.D. | 85 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Weight | 1.182 LB |
| EAN or UPC | 29176023316 |

