- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 40 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 62000 N |
| Weight | 1.078 LB |
| EAN or UPC | 29176028540 |

