- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 62000 N |
| I.D. | 40 mm |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| O.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.078 LB |
| EAN or UPC | 29176028540 |

