- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| I.D. | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Weight | 0.9 LB |
| EAN or UPC | 29176050916 |

