- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Weight | 0.9 LB |
| EAN or UPC | 29176050916 |

