- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 72 mm |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 35 mm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 65000 N |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Weight | 0.871 LB |
| EAN or UPC | 29176070235 |

