- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 65000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 35 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 61500 N |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Weight | 0.871 LB |
| EAN or UPC | 29176070235 |

