- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 33000 N |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| I.D. | 30 mm |
| Dynamic Load Rating | 33000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176028533 |

