- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 33000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 30 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| O.D. | 62 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 33000 N |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176028533 |

