- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 62 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176402777 |

