- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 49000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 30 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| O.D. | 62 mm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.58 LB |
| EAN or UPC | 29176402777 |

