- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 52 mm |
| Static Load Rating [Max] | 22800 N |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 23700 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.359 LB |
| EAN or UPC | 29176033742 |

