- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 22800 N |
| O.D. | 52 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| I.D. | 25 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 23700 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 0.359 LB |
| EAN or UPC | 29176033742 |

