- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| O.D. | 52 mm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 34500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 35000 N |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 25 mm |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 29176070242 |

