- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 52 mm |
| Static Load Rating [Max] | 34500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Dynamic Load Rating | 35000 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 25 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 29176070242 |

