- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 47 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 20700 N |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 20 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 18400 N |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 29176050909 |

