- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 20700 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 20 mm |
| Static Load Rating [Max] | 18400 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| O.D. | 47 mm |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.32 LB |
| EAN or UPC | 29176050909 |

