- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| O.D. | 170 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| I.D. | 95 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 6.03 LB |
| EAN or UPC | 29176033506 |

