- Cylindrical Roller Bearing
- 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 170 mm |
| Static Load Rating [Max] | 183000 N |
| I.D. | 95 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 6.03 LB |
| EAN or UPC | 29176033506 |

