- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| I.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 160 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 5.124 LB |
| EAN or UPC | 29176069000 |

