- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 90 mm |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| O.D. | 160 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 5.124 LB |
| EAN or UPC | 29176069000 |

