- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 120000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 140000 N |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 85 mm |
| Weight | 4.145 LB |
| EAN or UPC | 29176033483 |

