- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 85 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 120000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 150 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 140000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Weight | 4.145 LB |
| EAN or UPC | 29176033483 |

