- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 140 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 80 mm |
| Weight | 3.256 LB |
| EAN or UPC | 29176033476 |

