- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 140 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Weight | 3.256 LB |
| EAN or UPC | 29176033476 |

