- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 83500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 125 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 95000 N |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Enclosure | Open |
| Weight | 2.505 LB |
| EAN or UPC | 29176033445 |

