- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Dynamic Load Rating | 83500 N |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| O.D. | 125 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 95000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 2.505 LB |
| EAN or UPC | 29176033445 |

