- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 65 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 108000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 119000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| O.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Weight | 2.224 LB |
| EAN or UPC | 29176070617 |

