- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 120 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 119000 N |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 108000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 65 mm |
| Weight | 2.224 LB |
| EAN or UPC | 29176070617 |

