- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 55 mm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 98500 N |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Dynamic Load Rating | 86500 N |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 29176070600 |

