- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 86500 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 98500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 29176070600 |

