- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 50 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| O.D. | 90 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 76500 N |
| End Type | Open End |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176070594 |

