- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Static Load Rating [Max] | 76500 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 90 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 50 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176070594 |

