- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 66500 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 45 mm |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 85 mm |
| Dynamic Load Rating | 63000 N |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 29176070570 |

