- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| I.D. | 45 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 63000 N |
| Static Load Rating [Max] | 66500 N |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Weight | 0.915 LB |
| EAN or UPC | 29176070570 |

