- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 55500 N |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| O.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Capacity | High Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 40 mm |
| Weight | 0.816 LB |
| EAN or UPC | 29176067891 |

