- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Static Load Rating [Max] | 55500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 40 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 80 mm |
| Weight | 0.816 LB |
| EAN or UPC | 29176067891 |

