- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 35 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 50500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| Weight | 0.644 LB |
| EAN or UPC | 29176023453 |

