- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 50500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 35 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Static Load Rating [Max] | 50000 N |
| O.D. | 72 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.644 LB |
| EAN or UPC | 29176023453 |

